Raamatusoovitus: James Clear. Atomic Habits. 2016.

Esimene september on paari nädala kaugusel. Septembri alguses, nagu ka jaanuaris, tabab meid paremaks, targemaks, tublimaks ja ilusamaks saamise tuhin. Sellele mõeldes tuli mulle meelde James Clear ja tema raamat “Atomic Habits” (eestikeelses tõlkes välja antud 2019 pealkirjaga “Aatomharjumused”). Parasjagu on veel aega, et seda raamatut lugeda-kuulata, sügiseks plaane tehes mitte üritada üleöö ideaalseks muutuda ning siis paari kuu pärast ahastusse langeda, kuna see järjekordselt ei õnnestunud.

Koolitaja, konsultant, coach James Clear alustas blogi pidamist 2012. aastal, 27-aastasena. 2016 aastal andis ta välja raamatu, millest sai ülemaailmne bestseller. Raamat on tõlgitud kuuekümnesse keelde ja seda on müüdud miljoneid üle maailma.

Edu, edasimineku, tulemuse saavutamine ühes või teises valdkonnas ei ole lihtne. Enamasti hakkame suure hooga peale, kuid ei suuda motivatsiooni pikaajaliselt hoida. Või üritatame tahtejõuga, väga tugeva distsipliiniga, hambad ristis end järje peal hoida ja see on tüütu. Cleari raamat selgitab, kuidas muutuseid orgaaniliselt vähehaaval oma ellu tuua nii, et need püsima jääks; kuidas tekitada oskus ja muster selliste muutuste ellu toomiseks.

Kui teed midagi natuke, iga päev, siis tulemus akumuleerub, kuhjub. Kui sa pole vormis, aga teed näiteks iga päev või vähemalt enamikel päevadel 5 kätekõverdust, siis mõne aja pärast on lihtne teha 5 kätekõverdust ja sa võid mõned juurde lisada. Lõpuks jaksad neid teha kümneid ning sul on tugevad käsivarred. Kui aga sööd enamikel päevadel veidi rohkem, kui peaks, koguneb pikapeale suur hulk lisakilosid. Kui õpid iga päev mõned sõnad uues keeles, siis peagi on sul päris suur sõnavara. Clear räägib oma kogemusest harjumuste muutmisel, sj seinast-seina teemadel nagu sportimine, toitumine, looming, suhtlemine, finantskäitumine. Aga ka näiteks selliste pisikeste tüütute häirivate harjumuste muutmisest nagu küünte närimine.

Oluline on suund. Korduv tegevus tekitab akumuleeruva panuse ning see toob kaasa pikaajalise muutuse. Mis võib olla positiivne või negatiivne — sõltuvalt milline on see tegevus ja selle kuhjuv tagajärg.

See tundub lihtne, ometi ei jõua paljud meist kõikvõimalike häid soovitusi andvate raamatute lugemisest, videote vaatamisest, kursuste võtmisest kaugemale. Kogu aur läheb oma probleemi uurimisele, plaanide tegemisele, targutamisele, aga tegudeni ei jõua. Clear selgitab ka miks ning kuidas siis jõuaks. Talk the talk, walk the walk.

Raamatu lisades soovitab Clear, kuidas samu meetodeid kasutada tööl, lapsevanemana jms. Lisaks nn mitte-peale-hakkamise teemale pani mind ehk kõige rohkem mõtlema nn mitte-sihipäraste, pikaajalist negatiivset mõju tekitavate esmapilgul ehk märkamatute harjumuste või lihtsalt tegemata jätmiste teema. Eriti töö kontekstis. Olen vahel kuulnud mõnd töökaaslast imestamas — me oleme ju targad inimesed, me ju teadsime, mida oleks pidanud tegema, me isegi rääkisime sellest palju ja pidasime koosolekuid. Kuid me ei hakanud peale ning siin me nüüd oleme. Kaotasime väga palju aega, mida enam tagasi ei saa, oodates üht või teist või kolmandat sündmust (uut rahastust, uut eelarvet, kellegi liitumist). Tegelikult kui oleks kas või vähehaaval pihta hakanud, oleksime täna juba kuskile välja jõudnud.

Clear on eelkõige praktik, mitte akadeemik. Ta selgitab oma mõtteid paljude lugude, näidete varal. Seetõttu on “Atomic Habits” hea raamat kuulamiseks. Seda on lihtne kuulata ka veidi tagasihoidlikuma inglise keele oskuse korral.


Artikli autor

Riina Einberg


Previous
Previous

Miks on oluline tegelda töötajate heaoluga sõltumata ettevõtte suurusest?

Next
Next

What is Featured section in LinkedIn and why should you use it?