Lugemisnurk: Life 3.0, Max Tegmark

Raamatus “Elu 3.0” autor toob välja erinevaid stsenaariume, kuidas AI võib tulevikus meie elusid mõjutada. 

Autor toob välja, et tegelikult hetkel on raske öelda, mida tegelikult AI endaga kaasa toob, aga kindel on see, et AI on ja jääb ja meie peame õppima sellega koos elama. Autor on optimistlik selle koha pealt, et lähiajal vajadus AI ei võta inimestelt ära töökohti. Miks inimesed ei kaota nii pea töökohti?

  1. AI ei ole veel suuteline mõtlema, vaid hetkel ta oskab ainult lahendada konkreetseid ülesandeid, mida inimesed talle seovad. Üheks näiteks on malemäng. Jah, tänapäeval ei ole vist olemas paremat maletajat, kui AI. Aga kahjuks seesama programm, mis võidab maailmameisteid, ei oska midagi muud teha, kui võita malet. Kui me anname sellele programmile käsku kaotada, ta ei saa sellega hakkama.

  2. AI-l ei ole tundeid. Siin meie, personalijuhid saame rahulikult hingata, eks? See, et AI-l ei ole tundeid, tähendab seda, et ameteid, kus on oluline inimestega suhtlus, inimeste kuulamine, kuulmine, mõistmine, neid hetkel AI ei ohusta ja need ametid niipea ei kao. 

Kindlasti ei saa öelda, et AI ei mõjuta meie elusid väga palju, seega ei pea üldse sellepärast mõtlema. Kindlasti mõjutab ja paljud jäävad oma töökohtadest ilma, mõni töökoht kaob ja mõni muutub. Autor kujutab ette, kuidas hobused 1900. aastatel arutlesid, kuidas sisepõlemismootor toob kaasa hobustele uusi ja põnevaid töökohti. Me kõik teame, kuidas hobuste “tööpäevad” välja näevad.

Autor kutsub üles juba tänapäeval mõelda eetikast, sest AI on ja jääb ja me peame õppima sellega elama. Mina tooksin siin natukene analoogiat aatompommiga, kui tehti midagi suurt ja võimast, aga ei mõeldud läbi selle kasutamise eetikat ja ei nähtud tagajärgi, mida see endaga kaasa toob. 

Raamat oli põnev, aga seda oli natukene keeruline lugeda, eriti viimased peatükid. Raamatu autor on ise füüsik ja oma aruteludes kasutab palju näiteid ja seletusi füüsika maailmast. Aga kindlasti need inimesed, kes nagu minagi, ei ole füüsikaga Sina peal, leiavad midagi põnevat sealt.

Mõtteid raamatuklubi aruteludest:

  • Kui paljud on oma töötajate käest küsinud, kuidas nemad töörollides tunnevad ja millised on nende hoiakud AI tulekuga?

  • Juhid - paljud õppesüsteemid on hakanud kasutama noorte juhtide coachinguks või juhendamiseks AI-d. Kui suur praktika on see täna teie ettevõtetes?

  • Kuidas AI mõjutab erinevaid ameteid? Näiteks mõni aasta tagasi ei osanud keegi ette kujutada, et AI võiks kirjutada raamatuid ja luua pilte. Täna on uus reaalsus, et ka kunstnikud loovad maale, kasutades AI abi.


Novembrikuus alustas raamatuklubi “Thanks for the Feedback” (Douglas Stone, Sheila Heen) lugemist.

Kui soovid raamatuklubi motiveerivate aruteludega liituda või ka lihtsalt ühekordselt tulla uurima, mida selles klubis küll huvitavat tehakse, anna endast julgelt märku Kati Päikesele või Irina Filippovale (LinkedIn, seltsi Slack, meili teel). Kohtumised toimuvad üle nädala reedeti kl 9-10 Zoomi vahendusel.


Artikli autor

Irina Filippova


Previous
Previous

Ettevõtte reklaamkingituste plussid ja miinused

Next
Next

The critical role of psychological safety in the workplace