Kuhu kaob sinu aeg ja energia?

Kui palju aega ja energiat Sa kaotad iga päev, sest keegi röövib Sinu tähelepanu?

Telefonikõned, planeerimata koosolekud, pidevad sõnumid ja meilid. Ja loomulikult kolleegid, kes küsivad: “On Sul 5 minutit aega?”

Microsofti läbiviidud uuringu järgi väidab 68% protsenti inimestest, et neil pole piisavalt segamatut tööaega. Kas Sa kuulud ka nende sekka?

Kas nii pidevalt segatud olles tekib vahest õhtul tunne, et ei saanud midagi ära tehtud, aga kogu aeg oli midagi teha?

Kelle vastutus see on, et Sul oleks võimalik rohkem keskendunult oluliste ülesannetega tegeleda?

Ameerika motivatsioonikõneleja karjuks nüüd SINU. Päriselu on tihtipeale aga miskit muud.

Loomulikult peab igaüks ise enda keskendumist kaitsma.

Tihti on aga töökultuur selline, et koosolek on koosoleku otsas, eeldatakse kirja teel kohest vastust, kontoris on pidev sagimine ja iga natukese aja tagant on laua juures järgmine naeratav nägu, kes midagi tahab.

Nii võib ise olla kui tubli tahes, aga aega keskendunult töötamiseks lihtsalt pole.

Siin on neli näidet, mida on kollektiivid enda tähelepanu kaitsmiseks rakendanud.

Vaikuse lipp

Tegelikult ei pea olema lipp. Võivad ka olla kõrvaklapid, silt uksel või mõni muu selgelt eristatav märguanne, et “palun mitte segada”.

Kui aus olla, siis meie kogemusel erinevate ettevõtetega pole see just kõige paremini toiminud. Peamiselt selle tõttu, et väga lihte on juhtuma, see et see lipp jääb sinna pikaks ajaks lehvima ning ühel hetkel on sellest kõigil suva. Siis oleme alguses tagasi. Hea viis selle põhimõtte puhul on panna koos “märguandega” ka taimer, et lipp hiljem maha võtta.

Koosolekutevabad hommikud

Mitmes ettevõttes on rakendatud sellist asja nagu koosolekutevaba päev. See on hea, aga sellest kõvasti kasulikum samm edasi on koosolekute vabad hommikud.

Asi on nimelt selles, et hommikuti ollakse keskmiselt värskemad ning seda aega on hea kasutada selleks, et süvenenult tegutseda enda kõige olulisemate projektidega. Koosolekute vaba päeva ärajäänud koosolekud kipuvad jagunema teiste päevade peale ja söövad ära kõige kasulikuma keskendumise aja.

Kui kiirelt siis peab vastama?

RescueTime uuring leidis, et keskmiselt vaatab töötaja oma meili või kiirsuhtlusplatvormi kuue minuti tagant. Kui on kokku lepitud, kui kiiresti eeldatakse vastust meilis, Slackis ja telefoni teel, annab see selge signaali, et mõneks ajaks teated välja panna on igati mõistlik.

Vaikne aeg

Vot see on muutus, mis on enamik ettevõtteid kõige paremini aidanud.

Kõige magusam aeg on enamasti olnud kell 10-12. Siis jõuab veel enne jooksvalt asjad läbi rääkida ja siis mõneks ajaks “koopasse kolida”. Lisaks on sellel ajal enamik töötajaid kõige värskemad ning inimestel on piisavalt energiat, et olulised asjad tehtud saada.

Mida see enamasti tähendab? Kolleegide poole pöördutakse, siis kui on väga vaja. Koosolekud suunatakse muule ajale. Märguanded keeratakse kinni.

See annab regulaarselt aja, et ellu viia enda kõige olulisemaid ülesandeid tundmata süümepiinu, et teistele ei vasta.

Muutused kõlavad hästi, aga pigem nagu ilus utoopiline unistus? Eks olgem ausad, lähtuvalt tööiseloomust polegi kõik muutused realistlikud.

Tasub mõelda, milline võimalikult kerge muutus annab suurima tulemuse.

Mida väiksem on ettevõte, seda kergem on selliseid kokkuleppeid teha. Kui kolleege on rohkem, siis on hea viis alustada ühest osakonnast. Lõplikku lahendust ei too, aga kergemaks läheb küll.

Mõnusat fokusseeritud tööaega Sulle!


Artikli autor

Arno Lehtsaar


Previous
Previous

HR võrgustiku meet-upid rikastavad nii osalejaid kui võõrustajaid

Next
Next

Lugemisnurk: Thanks for the Feedback